Tantra jóga pre ženy - Mohendžodaro


     TANTRICKÁ JOGA MOHENDŽODARO je umením kráľovien - sebavedomých a jemne silných žien. Umožňuje napojiť sa na vnútornú múdrosť tela, prostredníctvom cvičenia špeciálnych asán. Podporuje a rozvíja ženskosť, sebaúctu a láskavosť.  Pravidelné cvičenie má liečivé, omladzujúce a skrášlujúce účinky. Harmonizuje hormonálny systém, ozdravuje panvové dno a ženské orgány. Celkovo navyšuje životnú energiu, pomáha tomu byť prítomná a mať radosť zo života, tešiť sa zo svojho tela, jeho energie a prirodzenej sexuality. ( citácia z  webových stránok novinárky Ivety Kučerovej, projektu Živá radosť.)


     Mohendžodáro je posvätné starodávne cvičenie tantrickej jógy určené výhradne pre ženy. Pochádza z najstaršej  harrapskej tantrickej kultúry, zo spoločnosti, datovanej zhruba 4000 rokov pred Kristom. Harrapská civilizácia bola v pravom zmysle tantrická. Tantrická znamená, že hlavnú pozornosť má život sám, prebudenie života a udržanie života. Podstatou  tantrickej  spoločnosti bola plodnosť a obnova života prostredníctvom sexuálneho spojenia. Sexualita tu mala posvätnú úlohu.

Tantra je zážitková cesta. Tantrická skúsenosť sa nedá nahradiť vzdelaním alebo intelektuálnou cestou.

      Účinky týchto cvičení z dávnej tradície sú silné, i keď samotné cvičení je veľmi jemné. Cez prežitie fyzickej pozície ásány sa k žene postupne dostáva i obsah tejto pozície, vyplývajúcej z múdrosti samotného tela. Ďalší výhodou je jemnosť práce so sexuálnou energiou. Sexuálna energie je tu vnímaná bez potreby nahoty, čisto vo svojej energetické jemnej podobe. Vďaka cvičeniu panvového dna, práci s panvovou pumpou a celkovým oživením panvy, podbruška, maternice s cieleným vedením dychu, sa k žene dostávajú dávne zážitky  a emócie. Každá asána nesie v sebe časť ženského príbehu, ženského spôsobu bytia.  Žena si tak s každou telesnou pozíciou a jej predýcháním, uvedomuje svoje obmedzenia a bloky, prežije ich a dostáva sa ďalej, aby konečne mohla objaviť i svoje dary. Cieľom cvičení je ozdravenie ženstva, napojenie sa na najsilnejší energetický zdroj (ktorý nie je v hlave), nájdenie svojej síly, a v konečnom dôsledku prebudenie novej ženy. Pokiaľ znovu nájde tento stav lieči seba, rodinu aj Zem len tým, že je prirodzená. Je to krásny proces, ktorý je umocnený cvičením a spolubytím s ďalšími ženami.  Ženská cesta je cestou dovnútra. Je to cesta, ktorá sa dá len prežiť.

    Žiadne iné cvičenie neprebudí v žene iskru - vnútorný oheň, vášeň a život ako Mohandžodáro. Keď v žene nie je teplo a život, nemôže dať ani život novému človeku. Nie je možné dať niečo, čo sama nemá.  Je to hlavný problém dnešných mladých žien, ktoré nemôžu otehotnieť. Je to, ten oheň ku ktorému sa každý muž rád vracia, oheň ktorý tvorí to správne teplo celého domova. Kde je vyhasnutá žena, je vyhasnutý celý domov, chyba teplo, ktoré drží pohromade celú rodinu. Túto vnútornú silu a oheň, môže v sobe prebudiť každá žena, ktorá skutočne  chce, nebojí sa zmeny a je ochotná sama sebe venovať trochu času a pozornosti. Svoj čas nikomu nedĺžime, záleží na nás ako si so svojim časom naložíme

    Mohedžodáro vie vnútorný oheň prebudiť v každej žene, vie zapáliť iskru a rozpáliť oheň  vyhasnutý  niekoľko generácií po ženskej genetickej línii. Naše maminky, babičky, prababičky pomaly vyhasínali. Nebolo možné žiť inak vo vojnách a v patriarchálnej spoločnosti. Väčšinou len prežívali a existovali. Tak dostávala generácia po generácii menej  a menej. Ženy bez energie a vnútorného ohňa už ani nemali čo dať ďalším generáciám. Nikto nemôže dávať, čo sám nedostal. Dnes žijeme v moderní dobe s množstvom vymožeností, ale i napriek tomu mnoho žien len prežíva a existuje.  Na každej žene, ktorá cvičí Mohendžodáro je  vidieť ako jej vnútorná krása vyžaruje na povrch. Je to  uzdravujúce a skrášlujúce cvičenie, ktoré sa uchovalo zo starých kultúr. Múdra bohyňa matka vie vždy niečo uchovať aj na horšie časy.

Čo sú asány?

     Asány sú významné pozície ľudského tela,  najskôr  pomáhajú ľudskému telu a potom ľudskej duši. Telesne človeka harmonizujú a duševne ho transformujú. Na začiatku sa asány zvládajú telesne, ich vnútorný význam sa nám odkrýva postupne. Je to ucelený súbor deviatich pozícií tela, ktoré postupne na seba naväzujú, aktivujú a rozvádzajú  životnú a sexuálnu energiu do tela. Výrazne tomu napomáha dýchanie. Cvičenie slúži na podporu zdravia, vitality, sexuality, upravuje hormonálny systém, omladzuje. Je to však viac, než len cvičenie, je to hlboké ponorenie sa do seba samej, svojej vnútornej ženy a  sebauvedomovanie. Mohendžodáro je komplexné cvičenie asán, je tajomné, záhadné, silné, neviditeľné, ukryté pod povrchom. Je ako samotná žena. Prináša radosť zo svojho ženstva. Je však nutné urobiť prvý krok na ceste k ženstvu, dovoliť si to, odvážiť sa, úplne sa poddať, vytrvať a otvoriť úprimne svoje srdce. Je to účinná a najpriamejšia cesta pre ženu, je totiž ženská, dáva nám slobodu byť tým, kým skutočne sme. Dobrou pomôckou aby sa žena dokázala stíšiť a precítiť jednotlivé asány, sú katarzné a tanečné meditácie, ktoré pomáhajú zbaviť sa nánosov, ktoré si so sebou nosíme.
V tantre nemôžeme iba meditovat a nemôžeme iba cvičit alebo tančiť. Tantra totiž spája protiklady.

Iba meditovať znamená podporovať dušu na úkor tela.
Iba cvičiť znamená podporovať telo na úkor duše.
Keď v tanci meditujeme, tak prinášame dušu do tela.
Keď v meditácii tančíme, prinášam telo k duši.


     Tantra joga však pôsobí  aj na iných úrovniach a tou  je  aj uzdravenie a obnova ženského zdravia,    endokrinného systému , vaječníkov  a následne spevnenie a ozdravenie panvového dna, pošvy a maternice.

     Ženy pociťujú úľavu najčastejšie v panvovej oblasti. Je to dané tým, že vaječníky sa "prebudia z letargie a nečinnosti", začnú produkovať vo väčšej miere ženské pohlavné hormóny. To sa prejaví väčšou chuťou do života a akýmsi silným pocitom sviežosti a mladosti, žena celkove začne pôsobiť vitálnejšie a mladšie. Zvýšená hladina ženských pohlavných hormónov má vplyv na sexualitu a chuť k milovaniu. Miznú mnohé poruchy menštruačného cyklu, obnovuje sa fertilita a schopnosť otehotnieť.

      Ženské telo má neuveriteľnú schopnosť regenerácie a obnovy ženského zdravia.  K ženskému zdraviu patrí  silné a zdravé panvové dno. Vedeli to a uctievali všetky kultúry. Stretneme sa s týmto nie len v indickej tantra jóge, ale i v čínskom tao a čchi kungu, u thajských žien, u žien v tichomorí. Naši gynekológovia vám doporučia, nech v autobuse zaťahujeme a povoľujeme panvové dno. Ale to nestačí, to je málo. Pokiaľ chcete mať zdravé a vitálne panvové dno, musíte sa naučiť správny pohyb v panve, správne a účinné vedenie dychu a vedenie energie. Tiež správne relaxovať a uvoľňovať panvové závesy,  v čom pomáha a je účinná práve tantra joga. Ženské telo má neuveriteľnú schopnosť regenerácie a obnovy ženského zdravia.  K ženskému zdraviu patrí  silné a zdravé panvové dno. Vedeli to a uctievali všetky kultúry. Stretneme sa s týmto nie len v indickej tantra jóge, ale i v čínskom tao a čchi kungu, u thajských žien, u žien v Tichomorí.

     Naši gynekológovia vám doporučia, nech v autobuse zaťahujeme a povoľujeme panvové dno. Ale to nestačí, to je málo! Pokiaľ chcete mať zdravé a vitálne panvové dno, musíte sa naučiť správny pohyb v panve, správne a účinné vedenie dychu a vedenie energie. Tiež správne relaxovať a uvoľňovať panvové závesy,  v čom pomáha a je účinná práve tantra joga. Vďaka ozdravenia panvového dna je odstránená inkontinecia, bolestivá menštruácia, dochádza aj ku zmierneniu prejavov menopauzy.

Tantra joga je umením, ktoré môžeme v sebe pestovať. 

                                                                              Spracované z www.mohendzodaro.cz